Şarap

Hangi şarabın yanında hangi peynir yenir?

Şarabın en yakın arkadaşı olan peynir çeşitleri, “Şarap peynir tabağı nasıl olur?” sorusunu farklı pencerelerden yanıtlıyor. Şarabın favori eşlikçisi olma unvanını hak eden peynirler, marifetli elleriyle şarabın içinde sakladığı farklı aromaları ortaya çıkarıyor. Farklı aroması, kokusu ve rengiyle şaraba karakter kazandıran peynirler, doğru şarap eşleşmeleriyle şarabın oyun kurucu rolünü pekiştiriyor. Şarabın aromasına uygun olarak seçilen peynirler içimi lezzetli hale getirirken, şarabın yanında peynir tabağı içeriği ise tercih edilen şarap türüne göre değişiklik gösteriyor.

Şarap meze tabağında doğru eşleştirilen şarap ve peynir ikilisi, aromatik güçlerini birleştirerek şarap tutkunlarını adeta aroma denizinde yüzdürebiliyor. Genel olarak aroması, tadı ve asidite oranı beyaz şaraptan daha güçlü olan kırmızı şaraplar, yoğun baharat aromasına sahip keskin peynirlerle uyumu yakalıyor. Beyaz şaraplar ise kremsi ve hafif yoğunluğa sahip peynirlerle dostluk köprüleri kuruyor. 

Hangi şarap hangi peynirle içilir?

Farklı şarap türlerinin karakteristik aromasıyla tam bir lezzet dengesi yaratan peynir türleri, şarabın aromatik dokusunu baharatlı, meyvemsi ve topraksı aromalarla buluşturuyor. Küflü peynirlerin şanını yaşatan rokfor, gravyer, eski kaşar, parmesan, gouda; güçlü aromalara sahip kırmızı şarabın ana oyuncu olduğu sofralarda şarabın yanında peynir tabağı olarak yerini sağlamlaştırıyor. Daha yumuşak dokulu kremamsı mozzarella, feta, çedar, kaşar ve keçi peynirleri de beyaz şaraplarla aroma dengesi sağlıyor. 

Eski kaşar, gravyer, parmesan ve rokfor gibi küflü peynir çeşitleri, kusursuz bir şarap meze tabağı organizasyonunun ana oyuncusu olsa da peynirin kraliçesi Fransız Brie, Napolyon Bonapart’ın favorilerinden Camembert, Hollandalı Edam ve Gouda, İtalyan Gorgonzola ile İsveçli Emmental ile aynı saflarda yer alan Ezine peyniri, şarabın farklı aromalarını açığa çıkarma konusunda hayli becerikli. Tuzlu, baharatlı, odunsu ve keskin bir tada sahip bıçkın delikanlı peynir türleri, olgunlaşmış şarapların gizli aromasını açığa çıkarırken, kremamsı ve yumuşak dokulu peynirler davet sofralarının başrol oyuncusu beyaz şarabın zerafetine eşlik ederek kusursuz bir şarap meze tabağı için yol gösterici oluyor.  

Keçi peyniri, akışkan dokulu türler ile tulum peyniri çeşitleri asit oranı yüksek, meyvemsi aromaya sahip sert kırmızı şaraplarla, gravyer, beyaz ve kaşar peyniri gibi genç peynir türleri beyaz şaraplarla takım kuruyor. Rose şaraplar meyvemsi ve tatlımsı aromasını hiçbir peynir çeşidiyle paylaşmama konusunda oldukça kararlı olsa da ricotta ve beyaz peynir çeşitleri de kendini rose şarabının meyvemsi aromasının kollarına bırakıyor.

Şarap meze tabağı denildiğinde ilk akla gelen peynir çeşitleri, elbette oyun kurucu konumundaki şarap tarafından belirleniyor. Gelin birlikte farklı şarap türlerinin penceresinden peynir çeşitlerine projeksiyon tutarak “Şarap meze tabağında hangi peynirler olur?” sorusunun yanıtlarını arayalım.

 Şarap peynir tabağından hangi peynirler olur

Brie

Dışı küflü beyaz bir tabakayla sarılı olan Brie, içinde barındırdığı kremamsı dokusuyla peynirlerin kraliçesi olarak şarapla uyumu yakalıyor. Oldukça spesifik, zengin ama bir o kadar da yumuşak aromasıyla şarap-peynir eşleşmesinde örnek bir tablo sunuyor. Şarabın yanında peynir tabağı seçiminde baş köşeye oturan Brie, meyvemsi notalara sahip yıllandıkça aromasına toprak, mantar, bahar çiçekleri gibi aromaları da dahil eden şaraplarla takım arkadaşlığı kuruyor. 

Camembert

Dış kısmını saran küf tabakasının içinde kıvamlı ve akışkan yumuşak bir lezzet barındıran Camembert, asitli ve güçlü aromalara sahip şarapların yanında yerini gururla alıyor. İçindeki kremamsı lezzet, kızarmış ekmeğin üzerine sürülerek ya da meyve eşliğinde şarabın yanında tüketiliyor. En lezzetli kısmı olan dış kabuğu ise kızartılarak şarap meze tabağında baş köşeye oturuyor. 

Ezine

İtalyanların Taleggiosu, İngilizlerin Stinking Bishopu, Hollanda’nın Edamına çok benzeyen aroması ve karakteristik özellikleriyle Ezine peyniri; hafif tatlı, kırmızı orman meyveleri notalarının baskın olduğu düşük asidite oranına sahip şaraplarla çok iyi anlaşıyor. Yağ oranı düşük yarı sert bir peynir türü olan Ezine, benzer karakteristik özelliklere sahip Trakya kaşarı, Kolot peyniri ile de aromatik güç birliği oluşturarak kusursuz bir şarap meze tabağı örneği sunuyor. 

Kars Gravyeri

Kars Gravyeri, meyvemsi ve zengin aromalara sahip, hafif asitli, gövdeli kırmızı şaraplarla aynı masada buluşuyor. Manchego, Emmantaler, Grana Padano, Kaşkaval, Trakya eski kaşarı, Mimolette, İzmir tulumu, Mihaliç peyniri gibi benzer karaktere sahip çeşitlerle birlikte ideal bir kırmızı şarap meze tabağı seçeneği sunuyor. 

Gorgonzola

Mavi küflü peynirler kategorisinde Fransız rokforuyla aynı sahada güreşen İtalyan Gorgonzola, çoğunlukla tatlımsı, düşük asitli, meyve notalarına sahip kırmızı şarapların yanı sıra güçlü aromaya sahip beyaz şaraplarla uyum sağlıyor. Ülkemizde üretilen Divri Obruğu küflüsü ve Konya’nın küflü ve çeçil peynirine çok benzer bir tada sahip gorgonzola, şarap meze tabağı arayışlarını keskin ve baharlı aromasıyla karşılıyor. Küfleri zengin, yumuşak ve kremamsı tadıyla kontrast oluşturarak şarap içimini lezzetlendiriyor.

Parmesan

Olgunlaşmış peynir türlerini temsilen en iyi şarap peyniri olarak gösterilen parmesan, İzmir Tulumu’nu andıran tadıyla şaraba eşlik ediyor. Asitli ve güçlü aromalara sahip kırmızı şaraplarla aynı ligi paylaşıyor. Meyvemsi notalarla yumuşak bir aroma sunan şarapların da en iyi eşlikçilerinden biri. Tek başına eşsiz aromasıyla kırmızı şarap meze tabağı içinde geniş bir alan kaplarken, kızartılarak servis edildiğinde cevizimsi aromasını açığa çıkararak şaraba sıra dışı bir kimlik kazandırıyor. 

İsli çerkez peyniri

Çerkez peynirinin tütsülenmiş versiyonu olan isli çerkez peyniri, taze meyve ve kuruyemiş çeşitleriyle gücünü birleştirerek kusursuz bir şarap meze tabağı örneği sunuyor. Çerkezlerin meşhur Abaza peyniri, Hatay’ın Sürk peyniri, Van’ın otlu peyniri çeşnilendirilmiş peynir türleri olarak İsli Çerkez peyniri ile aynı şarap meze tabağı içinde kendine yer ediniyor. İsli ve çeşnili aromasıyla tatlımsı ve hafif kırmızı şaraplar ile rose şaraplarla uyumu yakalıyor. Kiraz, vişne, karadut gibi kırmızı meyve aromaları ve baharat notaları içeren güçlü kırmızı şaraplar ile kupajlar da Van otlu peyniri gibi yoğun aromatik bir tada sahip daha tuzlu peynir türleriyle aromatik dengeyi yakalıyor. 

Keçi peyniri

Sek, yüksek asitli, meyvemsi aromalara sahip şaraplarla yol arkadaşlığı yapma cesareti gösteren keçi peyniri, yumuşak ve kremamsı tadıyla şarap meze tabağı için ideal bir lezzet seçeneği oluşturuyor. Kremsi ve yumuşak bir peynir olması, şarap seçiminde benzer özellikleri dikkate almayı gerektiriyor. Fransız keçi peyniri Chèvre, bitkisel tatlarını asiditesi yüksek şaraplarla bir araya getirerek uyumu yakalarken, ülkemizde üretilen genç ve taze keçi peyniri türleri yoğun aromalı ve zengin taneli şaraplarla kontrast oluşturuyor. 

Şarap peynir tabağı hazırlama

Lezzetini bereketli topraklardan alan şarap, peynir çeşitlerinden oluşan şarap meze tabağı ile tüm aromasını ortaya çıkarıyor. Şarap için peynir tabağı hazırlama, doğru bir şarap meze tabağı seçimiyle başlıyor. Şarap ve peynir ikilisinin doğadan gelen gücünü temsil eden ahşap bir şarap meze tabağı seçimi ideal bir görüntü sunuyor. Şarapla doğru eşleştirilen peynir türleri şarap meze tabağı organizasyonuna yön veriyor. Tuzlu ve kurutulmuş et ile şarküteri ürünleri de peynir çeşitleriyle renk ve tat uyumu yakalıyor. Hafif kızartılmış ekmek türleri, aromalı kraker ve ekmek çubukları da peynir çeşitlerinin eşlikçisi olarak şarap meze tabağı için denge unsuru oluşturuyor. Kuruyemiş çeşitleri ile kırmızı orman meyveleri ve kuru meyveler de peynir tabağı hazırlama organizasyonuna altın vuruşunu yapıyor. Çeşitli reçel türleri, kurutulmuş domates, zeytin çeşitleri ile pesto gibi farklı sosların eklendiği şarap meze tabağı, geniş lezzet yelpazesiyle şarap tutkunlarını can evinden vuruyor. 

Organik şarapla hangi peynir yenir?

 

Organik şarap, peynir çeşitleriyle gücünü birleştirerek şarap tutkunlarını eşsiz bir lezzet yolculuğuna çıkarıyor. Yumuşak ve kremamsı bir dokuya sahip peynir çeşitlerinden oluşan şarap meze tabağı ile tüm aromalarını açığa çıkarabiliyor. Yöresel peynir çeşitlerinin ana oyuncu olduğu şarap meze tabağı, organik şarabın aromasıyla dengeyi yakalıyor. Organik şarabın içinde gizli aromalarla aynı denizde yelken açan yöresel peynir çeşitleri, sıra dışı bir içim deneyimi yaşatıyor. Adanın bereketli topraklarında yetişen organik üzümlerle üretilen Gökçeada şarapları, yöreye has keçi peyniri türleriyle organik şarabın damaktaki yolculuğuna yeni aromalar kazandırıyor. 

Gökçeada’ya özel keçi peyniri, hafif aroması ve rayihasıyla kusursuz bir şarap meze tabağı için aranılan lezzeti temsil ediyor. Sert görünümünün ardında naif ve yumuşak bir lezzet barındıran keçi peyniriyle şekillenen Gökçeada şarap meze tabağı, Gökçeada şarapları ile güç birliği oluşturuyor. Gökçeada’nın bereketli topraklarında yetişen organik üzümlerle şarap dünyasına yeni aktörler kazandıran Nusretbey Şarapları, yörede yetiştirilen peynir çeşitleriyle şarap tadımını zenginleştiriyor. Gökçeada’ya has keçi peynirini organik şarabın aroma denizinde yüzdüren Nusretbey Şarapları, şarap tutkunlarını her kulaçta daha önce hiç tadılmamış farklı aromalarla tanıştırıyor. 

Related Posts