Genel, Şarap

Şarap hangi kadehle içilir? Doğru şarap kadehi nasıl seçilir?

Şarap, bağlardan başlayıp kadehlere uzanan meşakkatli yolculuğunun finişini, doğru bir kadehte yaparak içimin hakkını veriyor. Doğru şarap kadehi şekli, yoğunluğu, aroması ve rayihasıyla karakter kazanan şarabın içinde barındırdığı tüm aromaları açığa çıkararak lezzetine lezzet katıyor. Uygun şarap kadehi seçimi için izlenmesi gereken yol haritası farklı şarap türlerine göre değişiklik gösteriyor. Şarabın aromatik bileşenlerine ve rayihasına uygun seçilen kadehlerin, servis sıcaklığını koruyan ve farklı aromalar arasında denge kuran bir işlevi bulunuyor. İşte farklı şarap türüne göre kadeh seçme kılavuzu…

İçinde hapsettiği şarabın sıcaklığını ve aromasını koruyan fonksiyonel bir tasarıma sahip şarap kadehi yalnızca sofralara zarafet getirmiyor. Yukarı doğru daralan geniş gövdesi ve ince ayak kısmı ile şaraptan alınabilecek tüm lezzetleri içinde hapsediyor. Şarabın tüm aroması ve rayihasını damağınızın dört bir yanında hissetmek istiyorsanız, uygun bir şarap kadehi seçmenin yanı sıra onu doğru tutmanız şart. 

Şarap kadehi nasıl tutulur?

Farklı şarap türlerine göre servis sıcaklığı değişiklik gösteren şarabın kadehle buluştuğu anki sıcaklığını koruyabilmesi için, el temasından uzak tutulması gerekiyor. Çoğunlukla oda ısısında tüketilen kırmızı şaraplar bile el temasıyla sıcaklık değişimlerinden doğrudan etkilenerek tat değişimine uğrayabiliyor. Kadehin kase kısmına dokunmadan ayak bölümünden tutularak içilen şaraplar tüm aromasını damaklara getirebiliyor. Bazı kadeh tasarımlarında ayak kısmı çok ince olduğu için dengeli tutuş önemli. Bu nedenle kase ile ayak kısmının kesiştiği noktadan baş, işaret ve orta parmağınızı kullanarak sıkıca tutarsanız kadehinizin kırılma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Kırmızı şaraplara kıyasla daha soğuk tüketilen rose ve beyaz şarap türleri için kadehin doğru tutulması daha büyük bir öneme sahip. Sıcak şaraplara gelince… Adı üstünde sıcak tüketildiği için iki elle kavranabilecek türden bir fincan ya da bardakla keyifli bir içim deneyimi yaşayabilirsiniz.  

 Şarap kadehi neye göre seçilir?

“Şarap kadehi neye göre seçilir?” sorusuna şarabın türü, aroma ve tat yoğunluğu ile asidite miktarı yanıt veriyor. Kırmızı şarap türlerinde gövdesi daha geniş ağız kısmı dar kadehler, beyaz ve rose ile köpüklü şaraplarda ise dar ve uzun gövdeli kadehler çok yönlü bir içim keyfi yaşatıyor. Tatlı şaraplar daha oval kadehlerde meyvemsi ve tatlımsı aromasını açığa çıkarabiliyor. Hangi tür olursa olsun şaraba adını veren üzüm çeşitleri doğru kadeh seçiminde yol gösterici bir rol üstleniyor. Gelin şimdi de kadeh türlerine şarap çeşitlerinin penceresinden bakalım…

Kırmızı şarap kadehi nasıl olmalı?

Barındırdığı meyvemsi ve baharatlı aromalarının yoğunluğu nedeniyle havalandırma işlemine daha çok ihtiyaç duyan kırmızı şarapların kadehi de bu ihtiyaca cevap veriyor. 

Beyaz şaraba kıyasla daha yoğun bir kıvama sahip kırmızı şarap, daha geniş gövdeli kadehlerle tüm aromalarını açığa çıkarabiliyor. Balon kadeh denilen büyük gövdeli kadehler, havanın şarapla temas etme yüzeyini genişleterek tüm aromaları ortaya çıkarabiliyor. Kırmızı şarap için geniş ve yuvarlak bir gövdeye sahip bir kadeh seçimiyle tüm aromaların kokusunu ve tadını doyasıya hissedebilirsiniz. Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz gibi oldukça olgun gövdeli kırmızı şaraplar, ayak kısmı daha uzun kadehlerle aromasını damağın en gizemli noktalarına kadar ulaştırabiliyor. Bu tür şarapların aroması kadar kokusu da içimde baş rolü kapıyor. Bu nedenle ağız açıklığı daha geniş olan bir kadeh seçimiyle şarabın içindeki tüm kokuların derinliklerine uzanan bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Daha hafif aromalı tam gövdeli kırmızı şaraplar ise ayak kısmı daha kısa, gövdesi geniş ancak ağız kısmı dar kadehlerle aromasını canlı tutabiliyor. Kırmızı şarap türleri, genellikle oda sıcaklığında servis edildiği için kadehte daha geniş yer tutabiliyor. Kadehin üçte biri dolu olacak şekilde servis edebilirsiniz. 

 Beyaz şarap kadehi nasıl olmalı?

Kırmızı şaraplara kıyasla daha soğuk tüketilebilen beyaz şarap türleri için ideal sıcaklık derecesinin korunmasının çok büyük bir önemi bulunuyor. Beyaz şarabın içindeki meyvemsi ve zengin aromanın tadını doyasıya çıkarmak istiyorsanız, kadeh tercihinizi daha küçük ve yukarı doğru U şeklinde uzayan kadehlerden yana kullanmalısınız. Böylece beyaz şaraba karakter kazandıran tüm aromalar kadehin ağız kısmında toplanarak ısısını koruyabiliyor. Tercihinizi genç beyaz şaraptan yana kullandıysanız, ağız kısmı daha geniş bir kadeh seçimiyle şarabın ısınını ve aromasını koruyabilirsiniz. Böylece şarabın içindeki meyvemsi aromalar kadehin etrafına dağılarak aroma şöleni yaratabilir. Olgun ve gövdeli beyaz şarapları ise şampanya kadehlerine benzer uzun gövdeli kadehlerle buluşturarak aroma kayıplarını tümüyle ortadan kaldırabilirsiniz. Beyaz şarapların daha soğuk tüketilmesi gerektiğinden hareketle kadehin yalnızca üçte ikisinin şarapla dolu olması da oldukça önemli. Bu miktar aşıldığında şarap soğukluğunu yitirerek içimin keyfini kaçırabilir. 

 Kadeh türleri nelerdir?

Şarabın aroması ve tadına uygun kadeh türlerine geçmeden önce ideal şarap kadehinin teknik özelliklerinden bahsetmekte fayda var. Bir kere şarabın rengini tam olarak görmek için mutlaka desensiz ve renksiz düz bir kadeh seçmek şart! Gövde kısmının genişliği ne olursa olsun, kadehin yarısının boş kalacak yüksekliğe sahip olması gerekiyor. Böylece uzunca bir süredir havasız kalan şarap içim sırasında kısa süreliğine oksijenle etkileşime geçerek aromalarını açığa çıkarabiliyor. Şarabın mevcut sıcaklığını koruyarak her yudumunda farklı aromaları keşfetmek istiyorsanız su bardağını andıran kadehlerden uzak durun. Bu tür kadehlerde şarap içime uygun sıcaklık derecesini yitirerek aromalarını kaybeder ve üzüm suyundan farkı kalmaz. Yuvarlak ya da oval ama yukarıya doğru daralan lale formuna sahip ve ince bir camdan üretilen kadehlerle şarap keyfinizi doruklara çıkarabilirsiniz. 

Kırmızı şarap kadehleri

Yoğun aromalı, orta ve tam gövdeli cesur kırmızı şaraplar

Uzun ayaklı, orta gövdeli yüksek kadehler Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz, Bordeaux gibi orta ve tam gövdeli kırmızı şarap türleri için ideal. Kadehin gövdesinin yüksek, ağız kısmının dar olması şarabın tüm aromaları ve kokusunun hissedilmesini sağlıyor. Bu tür kadehler, şarabın baharatlı aromasının keskinliğini yumuşatarak tüm aromaları aynı sahnede bir araya getiriyor. 

 Hafif gövdeli narin kırmızı şaraplar

Bu tür şaraplar nefes almak ve tüm aromatik bileşenlerini ortaya çıkarmak için daha fazla alana ihtiyaç duyar. Oldukça geniş bir gövdeye sahip yukarıya doğru daralan kadehlerle Pinot Noir gibi kırmızı şarapların narin yapısının arkasında sakladığı aroma denizini keşfedebilirsiniz. Bu tür kadehler ayak kısmının kesiştiği noktadan başlayarak genişleyen ve sonra hızla daralan tasarımıyla tüm aromaların bir araya gelebileceği bir toplanma alanı yaratıyor. Böylece şarabın dille temas ederek başlayan içim yolculuğunda en hafif aromalar bile tüm gücünü ortaya çıkarabiliyor. 

Beyaz ve rose şarap kadehleri

Asit oranı yüksek beyaz ve rose şaraplar

Ortalama bir gövdeye sahip kadehler, baskın bir asit oranına sahip şarap türleri için oldukça ideal. Bu tür kadehler şarabın doğrudan damağa doğru hareket etmesini sağlayarak, asit miktarını koruyor. Beyaz şaraplar arasında yüksek asit oranıyla liderliği elinde barındıran Sauvignon Blanc ve tüm rose şarapların doyumsuz tadını yaşamak istiyorsanız bu kadehlerle servis edin. 

 Tam gövdeli beyaz şaraplar

Chardonnay gibi daha zengin aroma ve tatlara sahip şaraplar, diğerlerine kıyasla daha yuvarlak ve uzun kadehlerle keyifli bir içim deneyimi yaşatıyor. Şarapla dudak ve burun arasındaki mesafe açıldıkça aromaların lezzeti de daha yukarılara çıkıyor. Kadehteki geniş açıklık aroma ve tat dengesinde hedefin 12’den vurulmasını tetikliyor.

Tatlı şaraplar

Bu tür şaraplar daha yüksek alkol oranına sahip olduğu için daha küçük kadehlerde tüketiliyor. Ayak kısmının kesişim noktasından itibaren hızla genişleyen ve ardından hızla daralan bir tasarıma sahip kadehler, tatlı şarabın tüm aromasının oldukça geniş bir alanda serbestçe dolaşmasını olanaklı kılıyor. Yukarıya doğru daralan tasarımıyla şarabın ezici bir üstünlüğe sahip tatlı tadını doğrudan damağın arka kısmına ulaştırabiliyor. 

Köpüklü şaraplar

Uzun ve dar bir gövdeye sahip kadehler köpüklü şarapların tadını adeta kadehte hapsederken, şarabın aromasını çifte katlayan baloncukların da ömrünü uzatıyor. Bu kadehler kabarcıkların yukarıya doğru özgürce hareket etmesini sağlayan özel bir tasarıma sahip. Kabarcıklar ne kadar açığa çıkarsa şarabın aroması da o kadar kuvvetleniyor! 

Gökçeada’da doğru kadehle şarap tadımı nerede yapılır?

 

Gökçeada’nın bereketli topraklarında yetişen organik üzümlerle şarap dünyasına yeni aktörler kazandıran Nusretbey Şarapları, Gökçeada’da yer alan 2 şarap evinde dünyanın dört bir yanından şarap tutkunlarına lezzetli ve keyifli bir şarap deneyimi yaşatıyor. Gökçeada’nın merkezindeki satış mağazası ve adanın en eski zeytinyağı fabrikalarından birinde konumlanan şarap evinde gerçekleştirdiği şarap tadım aktivitelerinde doğru şarap ve kadeh eşleşmesine yönelik yol haritası sunuyor. Kabya Şarap Evi’nde yer alan satış mağazası, kafesi, Nusret Bey Vakfı Kültür Sanat ve Doğa Müzesi ile de şarap kültürünü tüm dinamikleriyle yaşatıyor. Şarabın asırlar öncesine uzanan tarihine projeksiyon tutan ambiyansıyla şarabın ruhunu yansıtan çok yönlü bir kompozisyon sunarken, şarabın yolculuğunun son aşaması olan kadeh seçiminde de uzmanlığını kanıtlıyor. Nusretbey Şarapları, aroması ve rayihasıyla farklı karaktere sahip şarap türlerine uygun kadeh seçiminde pusula görevi gören yönüyle Gökçeada’da şarap tadımının bilirkişiliğini üstleniyor.