Genel, Şarap

Gökçeada’da gün batımına özel şarap önerileri

Türkiye’de güneşin en geç ve yavaş battığı yer olan Gökçeada, gün batımı ve şarap tadımı buluşmasında şarap tutkunlarını her yudumunda farklı aromalar barındıran bir lezzet yolculuğuna çıkarıyor. Gün batımına özel şarap önerileri listelendiğinde aroması ve rahiyası nasıl olursa olsun, şarap ve gün batımı arasında birbirine sımsıkı bağlı yakın bir ilişki bulunuyor. Asırlar boyunca süregelen bu ilişki, Gökçeadanın organik üzümleriyle üretilen Gökçeada şarapları ile lezzet şölenine dönüşüyor. Adanın doğal güzellikleri, turkuaz rengi suları ve yemyeşil orman denizinin adeta oya gibi işlediği gün batımı manzarası, organik şarabın sıra dışı aromasıyla bir araya gelerek yeni doğan günün enerjisini açığa çıkarıyor. 

Şarap tutkunlarını, farklı aromalarla zenginleşen bir lezzet yolculuğuna çıkaran şarap, mevsimsel koşullar dikkate alarak tüketildiğinde, damakta daha derin izler bırakıyor. Yalnızca mevsimine göre değil günün herhangi bir zaman dilimine ve mekana göre yapılan şarap tercihleri, içimi daha lezzetli hale getiriyor. Doğru zamanlama, mekan ve mevsim uyumu, şarabın kadehte buluşturduğu tüm aromaları açığa çıkarıyor. Üzüm çeşitleri, şarabın hangi mevsimde tüketilmesi gerektiği noktasında karar verici bir pozisyonda bulunuyor. İşte yazın ve kışın içilebilecek şarap türleri ve mevsime özel şarap önerileri…

Yazlık şaraplar nelerdir?

Yazın havuz ya da plaj kenarında güneşlenirken ya da gün batımını seyrederken içtiğiniz her şarap yudumunda farklı aromaları keşfederek serinlemek istiyorsanız, doğru tercihler yapmalısınız. Yaz mevsimi, iyi bir şarabın aroma, tat ve asit uyumu kriterlerine ferahlatıcı etkiyi de ekliyor. Yaza özel şarap önerileri arasından seçim yaparken renk kriterinden ziyade şarabın serinletici ve susuzluk giderici bileşenlere sahip olup olmadığını dikkate almak gerekiyor. Shiraz, Öküzgözü gibi ince kabuklu siyah üzümlerden üretilen düşük asiditeye sahip, az veya orta alkollü genç kırmızı şarap türleri, yaz sıcaklarında ferahlatıcı bir etki yaratıyor. Cabernet Sauvignon gibi tanen miktarı yüksek üzüm çeşitlerinden üretilen şaraplar yaz sıcakları için uygun olmasa da bu tür üzümlerle yapılan orta segment şarap türleri de meyvemsi hafif aromasıyla yazın vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor. 

Dünya yıldızı Chardonnay’den üretilen sıcak iklim şarapları da şarap tutkunlarına alternatif sunuyor. Kırmızı orman meyveleri notalarının baskın olduğu şarap türleri, yaz ayları için adeta biçilmiş kaftan diyebiliriz. Rengi nedeniyle yazı çağrıştıran rose şarap türleri arasında hafif gövdeli ve taze asiditeye sahip olanlar, güneşin en baskın olduğu saatlere buz gibi bir ferahlık getiriyor. Çiçeksi ve otsu aromaları şişesinde buluşturan beyaz şarap türleri, kolay içiminin yanı sıra yemeklerin eşlikçisi olarak şarap keyfine serin esen rüzgarın esintisini getiriyor. Meşe fıçısında olgunlaştırılmamış, yarı tatlı beyaz şaraplar yazın favorilerinden zeytinyağlı lezzetler, balık ve deniz mahsulleriyle uyumu yakalıyor. Beyaz üzümlerin kraliçesi Chardonnay, sulu ve tatlı aromasını buluşturduğu kolay içimli meyvemsi aromalı şarap türleri ile serin yaz geceleri için ideal. 

Kışlık şaraplar nelerdir?

Soğuk kış aylarında içinizi ısıtmak istiyorsanız sıcak şarap tercih etmenize gerek yok! Saatler süren dost sohbetlerinin aranılan aktörlerden biri olan şarap, sunduğu çok yönlülükle soğuk kış aylarında şarap rutininizi değiştirmeye davet ediyor. Siyaha çalan rengi, kalın kabukları ve küçük taneleriyle yüksek tanenli ve asitli ve güçlü aromalara sahip şaraplara hayat veren Cabernet Sauvignon, kış mevsiminin koşullarına tam olarak uyum sağlıyor. Yüksek tanenli ve alkollü tam gövdeli güçlü kırmızı şarap türleri, soğuk havalara özel şarap önerileri arasında ilk sırada yer alıyor. Meşe fıçısında dinlendirilerek tütsü aroması kazanan yıllandırılmış şarap türleri de kış aylarında yudumlamak üzere saklanabilir. Kırmızı şaraba alternatif olabilecek tam gövdeli, yüksek asiditeye sahip rose şaraplar da seçenekler arasında. Yüksek alkollü damıtılmış bir içki eklenerek alkol oranı artırılan fortifiye şaraplar da doğal bir antiseptik olarak şarabın şifacı yönünü ortaya çıkarıyor. Yoğun aromalı, yüksek ve zengin taneli Shiraz, olgunlaştıkça gelişen baharat ile tatlı frenküzümü, ahududu, erik gibi kırmızı meyve aromalarıyla uzun kış gecelerinin en iyi eşlikçilerinden biri. Beyaz üzümlerin kraliçesi Chardonnay, meyvesinin narinliğini meşe aromasıyla birleştirerek kışın şarap tutkunlarının içini ısıtıyor. 

Gün batımında hangi şaraplar içilir?

Hangi mevsimde olursanız olun, günü lezzetli bir şarap eşliğinde uğurlamanın tadı bir başka! Şarap ve gün batımı, birbirini tamamlayan iki oyuncu olarak günün en keyifli anına yeni anlamlar yüklüyor. Gün batımında yudumlandığında, şarap tutkunlarının yorgunluğunu üzerinden alarak yeni doğan günün enerjisini getiriyor. Gün batımı için şarap tercihinde mekan, kadeh seçimi ve şarabın eşlikçisi mezeler gibi unsurlar kritik bir öneme sahip. Eğer günü şık bir restoranda ya da evinizde, oldukça doyurucu bir yemek eşliğinde uğurlamaya niyetliyseniz gün batımına özel şarap önerileri arasından yumuşak içimli hafif aromalıları tercih edebilirsiniz. Şarap yemek uyumunu göz ardı etmeden kırmızı ve beyaz et ile deniz ürünleriyle baş edebilecek keskin aromalar barındıran şarapları seçerseniz tadına doyum olmayan anlar yaşayabilirsiniz. Sığır ve dana eti için orta sertlikte ancak baskın aromalı bir kırmızı şarap, kuzu için daha yumuşak şarapla gün batımına keyifle kadeh kaldırabilirsiniz. Beyaz et ve deniz ürünleriyle arkadaşlık kuran orta sertlikte beyaz şarap türleri, makarna ve pizza gibi hamur işleri ve salatalarla daha hafif seçimler, günü lezzetli bir sofrada uğurlamak için oldukça ideal.

Doğanın kalbinde gün batımına özel şarap önerileri

Günü doğanın mucizevi güzelliklerinin eşlik ettiği, yemyeşil ormanın kalbinde, deniz manzarası eşliğinde uğurlamaya niyetliyseniz şarabın sıra dışı aromalarıyla tanışma zamanı da gelmiş demektir. Asit oranı yüksek sek beyaz şarap türleri, hafif şekerli ve meyvemsi aromalara sahip rose şaraplar eşliğinde güneşin batışını seyre dalabilirsiniz. Gün batımı için şarap tercihinizi aromatik doygunluk seviyesini zirveye ulaştıran kuvvetli kırmızı şaraplardan yana kullanarak oldukça hareketli geçen bir günün ardından yeni güne taze bir başlangıç yapabilirsiniz. Asit oranı yüksek sek tatlı kırmızı şarap türleri ile de günün yorgunluğunu üzerinizden atarken gün batımının eşsiz manzarası eşliğinde romantizmin doruklarına ulaşabilirsiniz. Öküzgözü, Shiraz gibi karakteristik üzümlerden üretilen kolay içimli şarap türleri ile günü noktalarken yeni gelen günün müjdecisi güneşin doğuşuna da şahitlik edebilirsiniz. 

 Gökçeadada gün batımı 

Etrafını saran kızıl ışıklarıyla ufuk çizgisini yarılayan güneşin başrol oyuncusu olduğu gün batımı manzarası, yudumlanan her şarapta farklı bir görsel şölen sunuyor. Şarabın yudumlandıkça açığa çıkan farklı aromaları, bu şölene doyumsuz bir lezzet katıyor. Şarap ve gün batımı takım arkadaşlığı kurarak günün bu en güzel anını daha kıymetli hale getiriyor. Ülkemiz dört bir yanında barındırdığı doğal güzellikleriyle her biri eşsiz güzellikler sunan farklı gün batımı manzaraları sunuyor. Eşsiz doğal güzelliklere farklı medeniyetlerden izler taşıyan tarihi dokunun eşlik ettiği cennetten köşeler, seyrine doyum olmayan gün batımı manzarasını doyumsuz hale getiriyor. Şarap ve gün batımı ikilisi Edirne’den Kars’a kadar ülkemizin her noktasında şarap tutkunlarını farklı deneyimlere davet etse de güneşin en yavaş battığı Gökçeada, şarap ve gün batımı keyfini doruğa çıkaran nadir yerlerden biri. Gökçeada’ya özel şarap önerileri de adanın gün batımı manzarasından ilham alarak şekilleniyor. 

Gökçeada, gün batımı ve şarap tadımı

Türkiye’nin en batı ucunda, güneşin en geç battığı bir noktada yer alan Gökçeada, gün batımı manzarası ile şarap tutkunlarına farklı bir içim deneyimi sunuyor. Türkiye’nin en bakir adalarından biri olan Gökçeada, gün batımı manzarasına adanın bereketli topraklarında yetişen organik üzümlerle üretilen Gökçeada şaraplarını da dahil ederek lezzetli bir şarap tadımının şifrelerini sunuyor. Doğal yaşamın tüm zenginliğini yaşatan cennetten köşeleri, turkuaz renkli serin suları, birbiriyle sıkı sıkı kenetlenen upuzun kumsalları, Rum köyleri ve asırlar öncesinden izler taşıyan tarihi dokusuyla Gökçeada, gün batımı ve şarap tadımı buluşmasını doyumsuz bir lezzet şölenine dönüştürüyor. Kimyasallara geçit vermeyen organik şarabı ve ona eşlik eden yöresel lezzetleriyle Gökçeada, gün batımı manzarasını zenginleştirirken güneşin zamanla yarışının her anını doyasıya yaşatıyor. 

Organik şarap, Gökçeada, gün batımı ve keyif

Adanın organik üzümleriyle üretilen organik şarabı, Gökçeada gün batımı manzarasına sıra dışı bir lezzet katıyor. Organik üzümlerle aromasını çifte katlayan organik şarap, rahat içimiyle güneşin aheste adımlarına eşlik ederek saatler süren şarap keyfi sunuyor. Zengin aromasıyla şaraba yeni bir karakter kazandıran Kalabaki üzümünden üretilen Gökçeada şarapları, şarap ve gün batımı ikilisinin penceresinden şarabın 2 bin yıl öncesine dayanan tarihine projeksiyon tutuyor. Organik şarabın Türkiye’deki turizm elçisi olan Nusretbey Şarapları, temsil ettiği Gökçeada şarapları ile gün batımı için şarap arayışlarına en doğru yanıtı veriyor. Nusretbey Tadımevi ile şarap tutkusunun izinden gidenleri sıra dışı aromalara uzanan bir seyahate çıkaran Nusretbey Şarapları, 20 yılı aşan tecrübenin eseri olan organik şarap türleri ile Gökçeada gün batımı manzarasının eşlikçisi olarak anılıyor. Nusretbey Şarapları’nın dahil olduğu Gökçeada gün batımı manzarası, şarap tutkunlarını sıra dışı aromalarla dolu organik bir serüvene çıkarıyor. 

Related Posts